Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü

Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü öğrencilerimizin yapmış oldukları Bitirme Projelerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

 
 
Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü, Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Kontrol, Telekomünikasyon ve Elektronik anabilim dallarından oluşmaktadır. Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği programı 1.öğretimi 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında, 2. öğretimi ise 2000-2001 Eğitim Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği programı 1.öğretimi ise 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. Bölüm 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında hazırlık sınıfına öğrenci alarak 5 yıllık bir eğitime geçmiştir. 2009-2010 yılından itibaren ise hazırlık sınıfı seçmeli duruma getirilmiştir. 
 
Bölümümüz mezunları "Bilgisayar Teknik Öğretmeni" olarak mezun olmaktadırlar. Mezunlarımız öncelikle mesleki ve teknik eğitim veren tüm orta öğretim kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak görev yaparlar. Bölümümüzde öğrencilere, bilgisayar programlama dilleri, veritabanı yönetimi, yazılım mühendisliği, web programlama, işletim sistemleri, grafik programlama, sistem programlama, yapay zeka gibi çok sayıda yazılım dersleri yanında diğer bilgisayar öğretmeni yetiştiren fakültelerden farklı olarak temel elektrik, elektronik, sayısal elektronik, kontrol, bilgisayar ağları, mikroişlemci, mikrodenetleyicili sistemlerin tasarım ve programlanmasına yönelik donanımsal konularda da eğitim verilir. Öğrenciler bu derslerin uygulamalarıyla ve mini projelerle teorik konuları pekiştirerek mesleğe hazırlanır. Böylece mezunlarımız isterlerse sektördeki alanlarıyla ilgili işlerde rahatlıkla çalışabilirler. 
 
Bölümümüz, Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans programında lisansüstü eğitimine de devam etmektedir.