Makine Eğitimi

Makine Eğitimi Bölümü, Tesisat öğretmenliği, Otomotiv öğretmenliği ve Tasarım-Konstrüksiyon öğretmenliği anabilim dallarından oluşmaktadır. Tesisat öğretmenliği programı 1.öğretimi 1994–1995 Eğitim-Öğretim yılında, 2. öğretimi ise 1997–1998 Eğitim Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. Otomotiv öğretmenliği programı 1.öğretimi ise 2000–2001 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete başlamıştır.
 
Bölümümüzde okuyan öğrenciler belirli bir teknik alanda uzmanlaşabilmektedir. Bu yönüyle Mühendislik Fakültelerinde ülkemizde henüz yapılamayan, ama gelişmiş ülkelerde uygulanan sistemin alt yapısı Teknik Eğitim Fakültelerinin yapılanmasında mevcuttur. Bölüm öğrencilerimize teorik temel bilgiler, temel mühendislik bilimleri ve söz konusu Anabilim dalı ile ilgili mühendislik dersleri verilirken, bunlara paralel olarak proje çalışmaları, atölye ve laboratuar uygulamaları ağırlıklı bir eğitim de verilmektedir. Öğrencilerimizin proje çalışmalarını bilgisayar ortamında gerçekleştirebilmeleri için bilgisayar destekli ve uygulamalı bilgisayar destekli tasarım dersleri de verilmektedir.
 
Bölümümüz 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Erasmus Avrupa Birliği Öğrenci Değişimi Programı kapsamında 5 öğrencimizin çeşitli Avrupa ülkelerine eğitime gitmesine olanak sağlayarak Avrupa Birliği üniversiteleriyle işbirliği de yapmaktadır. Ayrıca 2006-2007 eğitim öğretim döneminde MTEM projesi kapsamında atölye ve laboratuarlar daha teknolojik hale getirilmiştir. 
 
Makine Eğitimi bölümü; Tesisat öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon öğretmenliği ve Otomotiv Öğretmenliği olarak 3 programdan oluşmaktadır.