Mekatronik Eğitimi Bölümü

Mekatronik Eğitimi Bölümü 2006–2007 eğitim öğretim yılından itibaren lisans eğitimine başlamıştır. Bölümün temel amacı, Mekatronik teknolojileri üzerine eğitim vererek mezunlarını Mekatronik öğretmenlik mesleğine hazırlamaktır. Mekatronik Eğitimi Bölümü, Makine, Elektrik, Elektronik ve Bilişim teknolojilerinin ara kesitinde yer alan ve çağımızın teknolojik gelişmelerine ayak uydurabilecek disiplinler arası bir bilim dalıdır.

Bu bölümden mezunlar,  ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin Mekatronik Bölümüne “teknik öğretmen” olarak atanabilmekle birlikte imalat sektöründe, bilgisayar tümleşik fabrikalarda iş imkânı bulabilen bir eğitim programıdır.

Diğer taraftan, öğrencilerin sosyal ve kültürel yönlerinin geliştirilmesi amacıyla düzenli periyotlarla ve öğrenci kulüpleri işbirliğiyle, teknik projeler, robotik yarışmaları, sosyal etkinlikler düzenlemektedir.

Mekatronik Bölümü, mekanik, elektronik ve bilişim teknolojilerinin oluşturduğu disiplinler arası bölüm olmasından dolayı, mekanik bir sistemi analiz ederek otomasyona dönüştürmeyi esas alır. Mekanik sistemler, esnek imalat sistemleri, bilgisayar tümleşik imalat, robotik ve endüstriyel otomasyon gibi mekatroniğin temel prensipleri verilerek, mezunların endüstride yer edinmeleri mümkün olacaktır. Hem makine teknolojileri ile ilgili derslerle makine (imalat ve malzeme) sanayinde, hem de elektronik ve otomasyonla ilgili verilen derslerle kontrol sektörüne donanımlı teknik elemanlar yetiştirilmektedir.