Yapı Eğitimi Bölümü

İnşaat sektörü, yapı ve yapı tasarımı alanında Teknik öğretmen yetiştirmek amacıyla Yapım Eğitimi bölümü 1994 yılında kurulmuştur. Bölümümüz mezunları “Yapı Teknik Öğretmeni” olarak mezun olmaktadırlar. Bölümümüz mezunları mesleki ve teknik liselerde teknik öğretmen, meslek yüksekokulları ve fakültelerde öğretim elemanı olarak çalışmakta veya hazır beton, yapı denetimi, karayolu ve demiryolu inşaatlarında, yapı laboratuarlarında ve şantiye yönetici yardımcılığı gibi sahalarda ilgili endüstriyel kuruluşlarda (GÖLTAŞ, KALEKİM, YAPKİM, THBB, Köster, SİKA, ve Eğitim Kurumları vb.) çeşitli görevler üstlenmektedirler.

Mezunlarımızın bir kısmı kamu ve özel sektöre ait eğitim kurumlarında veya işletmelerde çalışmaktadırlar. Bir kısım girişimci mezunumuz kendi işlerinde, bir kısmı şantiyelerde, bir kısmı özel laboratuarlarda, bir kısmı yapı denetim firmalarında hizmet etmektedirler. Akademik şartları uygun olan mezunlarımızın bir kısmı Yüksek Lisans ve Doktora yaparak lisansüstü eğitimlerine devam etmektedir. Yapı Tasarımı Öğretmenliği programı mezunlarının, yapı öğretmenliği mezunları ile birlikte faaliyet gösterdikleri bir diğer iş sahası da yapı projelerinin iki ve üç boyutlu çizim programları yardımı ile çizimi, maketlendirilmesi ve uygulanmasıdır.

Yapı Eğitimi Bölümü I. Öğretimde Eğitim - Öğretime 1994-1995 Eğitim-Öğretim yılında, Yapı Öğretmenliği programında başlamıştır. Yapı Öğretmenliği II. Öğretim Programı ise 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır. Yapı Öğretmenliği programında 36 kredisi eğitim, 33,5 kredisi YÖK zorunlu ve 112,5 kredisi alan dersleri olmak üzere toplam 182 kredilik eğitim verilmektedir.

Bunların yanında, Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümünde, 2004–2005 Eğitim Öğretim yılında Yapı Tasarımı Öğretmenliği programına da öğrenci alınmaya başlanmış ve ilk mezunlar 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında verilmiştir. Yapı Tasarımı Öğretmenliği programında ise 36 kredisi eğitim, 33,5 kredisi YÖK zorunlu ve 111 kredisi alan dersleri olmak üzere toplam 180,5 kredilik eğitim verilmektedir.

Yapı Eğitim Anabilim Dalı, alanında lisansüstü seviyede mezunlar yetiştirmek için, 1996–1997 öğretim yılından itibaren SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Yapı Eğitim Anabilim Dalı” programında tezli yüksek lisans eğitimi vermeye başlamıştır.