Sıkça Sorulan Sorular

Uzaktan Öğretim Sistemine girişler hangi adresten olacak?

Uzaktan Öğretim Sistemi Öğrenci Bilgi Sisteminiz (OBS) üzerine entegredir. Ziyaret etmeniz gereken adres obs.sdu.edu.tr adresidir. 

 

Uzaktan Öğretim sistemi için ek bir yazılıma ihtiyacım var mıdır?

Süleyman Demirel Üniversitesi uzaktan öğretim sistemi Adobe Connect sanal sınıf altyapısını kullanmaktadır. Bu nedenle Adobe Connect yazılımını kurmanız derslere katılımınız için önemlidir.

 

Adobe Connect yazılımını kurmadım, canlı derslere katılabilir miyim?

Adobe Connect yazılımını kurmadıysanız, web tarayıcınızın desteklemesi durumunda HTML5 olarak toplantıyı açacaktır. Ancak bu durumda derse sadece katılımcı olabilirsiniz. Dersinizin öğretim elemanı sizlere sunucu yetkisi vermesi durumunda ekranınızı paylaşamazsınız.

 

Adobe Connect Kullanıcı adımı ve parolamı bilmiyorum ne yapabilirim?

Adobe Connect kullanıcı adınız öğrenci numaranızdır. Şifreniz Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) parolanızla aynıdır.

 

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) parolamı değiştirdim, Adobe Connect parolam da değişmiş midir?

Hayır. Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) ve Adobe Connect ayrı platformlardır. Bu nedenle birinde parola değiştirdiğinizde diğer platformda parolanız değişmez. 

 

Adobe Connect parolamı unuttum, nasıl değiştirebilirim?

Adobe Connect parolanızı unutmanız durumunda Öğrenci Bilgi Sistemini (OBS) üzerinden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. OBS'ye giriş yaptıktan sonra anasayfanızdaki alandan yeni parola yazarak "Adobe Connect Şifresini Değiştir" butonuna basmanız yeterlidir. 

 

Diplomamı kaybettim ikinci bir diplomayı nasıl çıkartabilirim?


***Üniversitemizden alınan diplomaların kaybedilmesi durumunda uygulanacak işlemlere ilişkin Üniversite Yönetim Kurulu kararı aşağıdadır.

a) Üniversitemizden mezun olan öğrenciler diplomasını kaybettiklerinde ulusal bir gazetede bir gün kayıp ilanı yayımlanarak nüfus cüzdan fotokopisi, diploma numarası (0246 211 1931’den öğrenilebilir) ve mezuniyet yılı bilgilerini içeren “ Kayıp Diploma ” ilanı kupürü bulunan gazete ve  bir dilekçe ile Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında bulunan öğrenci işlerine müracaat edilmesi gerekmektedir.
b) Yeniden hazırlanan diplomanın üstüne “ İkinci Nüsha ” yazılır ve  yeni diplomanın düzenlendiği tarihteki Rektör ve Dekan/Müdür imzaları ile verilir.

 

Mezun olduğuma dair bir yazı nasıl alabilirim?

***Mezuniyete ilişkin yazı isteyen her mezuna her zaman verilebilir. İstek yapılırken belgenin hazırlanacağı dil (Türkçe veya İngilizce) belirtilmelidir. Bu durumda belge en erken iki gün sonra hazırlanır.

 

Transkript ve belge nasıl alabilirim?

 ***Mezun olduğunuz Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında bulunan öğrenci işleri birimine bir dilekçe ile (Üniversitedeki bilgilerinizi ve alacak kişinin adını ya da gönderilecek adresi (normal posta ile gönderiyoruz) yazıp imzalamanız ve fakslamanız (tarayarak ilgili Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarına  e- mail yoluyla da gönderebilirsiniz)  müracaat edilmesi halinde;

 

Transkript belgemi internet üzerinden pdf formatında alabilir miyim?

***Transkript belgenizi internet üzerinden almanız mümkün değildir.

 

Lise diploması ve belgelerimin onaylı fotokopisini nereden nasıl alabilirim?

*** Dosyanızda bulunan belgelerin (lise diploması, ÖSYM puan kartı, vs.) onaylanmış fotokopisini almak için Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında bulunan öğrenci işlerine müracaat edilmesi halinde alınabilir.

 

Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvuru ile ilgili bilgilere nasıl ulaşırım?

***Lisansüstü başvurularının tarihleri her yıl Akademik Takvimde ilan edilmektedir; Güz dönemi için başvurular genellikle Nisan ayı içerisinde, bahar dönemi başvuruları ise Ocak ayının ilk haftasında alınmaktadır.
Başvurulara ilişkin Genel Bilgilere golcuk.sdu.edu.tr adresinden erişilebilir. Kontenjanlar ve kriterler her dönem değişebildiğinden bir önceki döneme ilişkin ilana www.sdu.edu.tr ana sayfasında yer alan Duyurular başlığı altından erişilerek bilgi edinilebilir.

 

Diplomamın İngilizcesini nereden, nasıl alabilirim?

***Mevcut diplomalarda hem Türkçe hem de İngilizce metin birlikte yer almaktadır.
Geriye dönük olarak diploma düzenlenemez ancak istenmesi halinde mezuniyete ilişkin İngilizce resmi yazı hazırlanabilir

 

Mezunlarla İletişim Ofisi'nin sunduğu hizmetlerden faydalanabilmek için herhangi bir aidat ödeme yükümlülüğüm var mıdır? Mezun Bilgi Sistemine üye olabilmek için herhangi bir ücret ödemem gerekli midir?

***Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde kurulan Ofisimiz Dernek özelliğine sahip bir kuruluş olmadığından, hizmetlerimizden faydalanabilmek için herhangi bir aidat ödeme yükümlülüğünüz de yoktur. Ayrıca; ofisimizin yönetiminde olan Mezun Bilgi Sistemi, mezunlarımız ile üniversitemiz arasındaki bağı koparmamak için ve iletişimi korumaya yönelik oluşturulmuş bir interaktif iletişim aracıdır ve katılım tamamen ücretsizdir.

 

Bir mezun olarak öğrencilere nasıl maddi destek sağlayabilirim?

***Üniversitemizin Başarı bursları ve Gereksinim bursları olarak verdiği burslar vardır. Süleyman Demirel Üniversitesi Burs Ofisi aracılığıyla üniversitemizde eğitim gören öğrencilere destek olabilirsiniz.

1) Başarı bursları hakkında bilgi alabilir miyim?

2) Başarı bursu nasıl verebilirim?

3) Gereksinim bursu nasıl verebilirim?

 

Mezun olarak kütüphaneden faydalanmaya devam edebilir miyim?

***Tüm mezunlarımız, mezuniyetlerini belgeleyerek kütüphaneden faydalanabilirler ve isterlerse ödünç kitap alabilirler.

 

Kapalı yüzme havuzundan faydalanabilir miyim?

***Mezuniyetlerini belgeleyen tüm mezunlarımız Kapalı Yüzme Havuzundan faydalanabilirler.
İletişim Bilgisi: 90 246 211 48 02 / 211 49 00                  

 

Dönem arkadaşlarımı bulmak ve iletişim bilgilerine ulaşmak istiyorum?

***Gizlilik protokolleri gereği mezunların bilgilerini aktaramıyoruz. Mezun Bilgi Sisteminde kaydı olan mezunlar sistem içerisinde "mezun arama motoru" üzerinden kayıtlı mezunların, gizlilik seçenekleri çerçevesinde bilgilerine ulaşılabilir.

 

Diplomamı nereden alabilirim?

***Üniversitemizden mezun olduğunuz Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında bulunan öğrenci işleri birimine müracaat edilmesi halinde alınabilinir.